Bola som na kurze šitia

Bez komentárov

DSC_0014Ak chcete vedieť, ako nepríjemne sa cíti matka, keď jej decko vreští na celý obchod a nedá sa utíšiť, spravte si dieťa. Ak chcete vedieť, ako vaše mesto myslí napríklad na telesne postihnutých, vyberte sa na úrady s kočíkom v MHD. A ak chcete vedieť, ako sa cítia šičky vo fabrikách niekde v Bangladéši, keď sa dozvedia, za koľko sa predáva oblečenie, ktoré šijú za pár drobných, choďte na kurz šitia.

Keď sa začala rozširovať ponuka šatstva v našich obchodoch a s tým ruka v ruke išli ceny handier nižšie a nižšie, moja mama, vyučená krajčírka, zvykla povedať. „Za to by som si za mašinu nesadla.“ Lenže niekde tam v Ázii si za tú mašinu predsa len niekto sadne a za mizerný plat ušije sako či nohavice, ktoré tu potom kupujeme. Nemá zmysel rozoberať fenomén „fast fashion“, nakoniec hoď kameňom, kto si bez viny. Pamätám si, ako som veľmi túžila po rifliach ako mala Britney Spears v klipe I´m not a girl. „Bokovky“ práve zažívali boom a dali sa zohnať u „číňanov“ za fakt dobré prachy, takže som si rovno kúpila dvoje (čo som nedomyslela bol fakt, ako sa v takých nohaviciach dá posadiť bez toho, aby mi nevyliezol celý zadok, to už Britney vo svojom klipe neukazuje, že áno). Džínsy boli z tenkého materiálu, takže netrvalo dlho, zohla som sa, čosi prasklo a bola z toho diera na celý zadok. Ale späť k robotníkom, ktorí pre nás tieto veci šijú. Ako žijú/živoria, si môžete pozrieť v niekoľkých dokumentoch, ktoré sú dostupné aj na youtube. Dosť teda bolo kecov a rozhodla som sa, že preradím rýchlosť z fast na slow. Preriedila som šatník, nechala si obľúbené a stále dobre vyzerajúce veci, zvyšok som podarovala a rozhodla som sa, že sa naučím šiť. Lebo keď budem vedieť šiť, potom si môžem ušiť šaty, aké sa mi páčia a z dobrého materiálu, takže mi dlho poslúžia. A tak som si kúpila Singerku z Lidla a poď ho šiť. Trochu mi pomáhala mamina, lenže bývame od seba dosť ďaleko. Tak mi manžel venoval na Vianoce poukážku na kurz šitia, aby som si svoj sen mohla splniť aj v Bratislave.

DSC_0019Kvôli povinnostiam a dcérke som si nakoniec vybrala celodenný kurz. Za šesť hodín sme prebrali základy a ušili cropped top. Kurz sa konal v Petržalke, čiže dostupnosť na miesto je výborná. Šije sa na strojoch zn. brother, ktoré sú dosť „blbuvzdorné“ (lidlácka singerka je ale tiež v pohode). Za niekoľko hodín sme prebrali základné stehy, naučili sme sa všívať skrytý zips, podsádku, rukáv či lemovať šikmým prúžkom. Vyskúšali sme si aj overlock. Tento fajnový stroj poznám vďaka mojej mame. Mali ich aj v Lidli a doslova sa po nich zaprášilo, pretože ten kto šije vie, ako veľmi mu taký overlock môže uľahčiť prácu. Ale vyskúšali sme si aj tradičnejšie postupy.

DSC_0040Výsledok po celom dni bol už spomínaný top. Po všetkom strihaní, šití, páraní a znova šití som sa cítila, ako by som zabehla maratón. Skrátka šťastná a neuveriteľne hrdá, že som ušila niečo, čo síce nie je dokonalé ani zo srandy, ale teoreticky by sa to dalo nosiť. Môj muž sa doma pozrel na výsledok pohľadom: „Tak toto si šila šesť hodín? Ja by som to zmákol za jednu.“ A to je ono. Nedochádza nám, ako musia drieť tí, ktorí pre nás šijú dostupnú módu. A za aké peniaze. Oblečenie pre nás stratilo hodnotu. Šitie je náročný proces na pozornosť, čas aj zručnosť. Pokračovať však mienim aj naďalej. S kurzom som bola spokojná. Je možné ho absolvovať aj rozdelený na dvojhodinovky. Mne však táto celodenná verzia vyhovovala. Prebrali sme postup krok za krokom a na konci dňa sme videli výsledok. To bolo veľmi motivujúce! Kurz by som odporučila tým, ktorí už doma majú stroj, prípadne majú možnosť šiť, aby si jednotlivé postupy mohli opakovať a skúšať. Ja som prvý kurz absolvovala bez toho, aby som potom mohla trénovať a to bola chyba. Takže ak si raz túžite ušiť šaty či sukňu podľa svojho návrhu, smelo do toho! Viac sa dozviete tu: http://kurzymody.sk/

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s