O palmovom oleji v detských potravinách

Byť matkou je (občas) náročné a čo už má potom robiť taká „eko a biomatka“? Tie to musia mať asi fakt ťažké. Mne stačila lekcia, keď som sa úporne snažila nájsť na našom trhu umelé mlieko bez pridaného palmového oleja (a áno, viem, že dojčiť dieťa je úplne naj, ale niekedy sa to skrátka nedá).

Je všade…V detských sušienkach, v niektorých kašiach, príkrmoch a dokonca aj v tých superbiošpaldovýchhyperzdravosatváriacich keksíkoch. Pre tých z vás, ktorí už už chcete povedať, že no toto by sa rakúskym potravinám nikdy nestalo,  mám nepríjemnú správu. Ale áno, stalo. Aj ich potraviny ho obsahujú. Palmový olej je asi taký lacák, že potravinový priemysel si z neho spravil všadeprítomnú ingredienciu. V tejto súvislosti som oslovila dvoch odborníkov v oblasti výživy, aby sa vyjadrili, či je palmový olej fakt taká katastrofa pre naše zdravie. Jedna pani lekárka mi neodpísala a dr. Bukovský kvôli časovému zaneprázdneniu tiež priamo neodpovedal, ale jeho asistentka mi aspoň poslala článok, kde sa k palmovému oleju okrajovo vyjadruje (je stále lepší ako bravčová masť…). Trochu som aj popátrala na nete a zaujímavé sú dva články: http://ona.idnes.cz/palmovy-olej-vliv-na-zdravi-a-planetu-dwn-/zdravi.aspx?c=A150702_164004_zdravi_haa

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/palmovy-olej-neni-zabijakem-cev-nici-vsak-indonesii_364680.html

A jedno video, ktoré vás chytí za srdce: https://www.stream.cz/adost/10008403-palmovy-olej

Ak sa vám nechce čítať ani pozerať, tak tu je krátky výcuc: nikto nespochybňuje fakt, že výroba palmového oleja neprimerane zaťažuje životné prostredie. Že palmový olej nie je také žúžo labúžo pre zdravie je síce pravda, ale ani niektoré iné tuky na tom nie sú lepšie (ale o palmáči je to pekne vysvetlené v tom videu).

No skrátka, keď ste matka na Slovensku a nechcete dávať dieťaťu umelé mlieko s palmovým olejom (lebo keksíky či kaše sa dajú ofintiť tak, že ich skrátka vyrábate doma a žiaden palmáč tam nedáte), tak je to fakt rébus, ktorý sa mi našťastie podarilo rozlúštiť! Na našom trhu je „k mání“ mlieko Croissance, ktoré palmový olej neobsahuje. Kupujeme ho v bratislavskom Fresh markete v predajni Macík, ale kúpiť sa dá aj cez internet. Veľká, takmer kilová škatuľa vyjde asi na 16 eur. Pre porovnanie, veľká Beba v Rakúsku stojí asi 13 eur, ale je v nej ten nešťastný palmáč.  Takže lovu zdar!

DSC_0040

Autor classymomblog

Žena, ktorá si užíva život s rodinou.

One thought on “O palmovom oleji v detských potravinách

  1. Spätné upozornenie: Krtkove sušienky – classymomblog

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: