Poškodzuje palmový olej zdravie detí?

2 komentáre

Je alebo nie je palmový olej peklo pre zdravie našich deciek? To som sa snažila vypátrať, pretože ako som už písala, tento olej je fakt všade. Teda aj v tých roztomilých zvieratkovských keksíčkoch pre deti. Moje otázky zodpovedala odborníčka z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty v Bratislave MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.

Začnem najprv o palmovom oleji v umelom mlieku, pretože ho takmer všetky dostupné na našom trhu obsahujú. Zaujímalo ma, či môže mať tento tuk negatívny vplyv na zdravie detí. „Palmový olej sa do umelého mlieka pridáva preto, aby sa tuk v umelom mlieku zložením priblížil tuku, ktorý obsahuje materské mlieko (obsahom kyseliny palmitovej). Hoci jestvujú staršie štúdie, ktoré uvádzali zníženú kostnú hustotu u detí kŕmených umelým mliekom s palmovým olejom, novšie štúdie to nepotvrdili. Naopak, preukázali priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru,“ uvádza Katarína Babinská. Ako som už písala v predošlom blogu, pokiaľ máte s palmovým olejom skôr etický problém (ekologický dosah na životné prostredie), na našom trhu je jedno umelé mlieko (Croissance), ktoré palmový olej neobsahuje. Osobne ho používame a Hanka je spokojná. Prípadne môžete začať študovať etikety. Minimálne pri jednom umelom mlieku som totiž našla, že palmový olej pochádza z ekologického pestovania.

A teraz už k vyššie spomínaným keksíkom a iným detským dobrotám, ktoré tiež palmový olej obsahujú. „Tu nie je až takým veľkým problémom palmový tuk, ale obsah stužených tukov,“  upozorňuje Katarína Babinská. Podľa odborníčky sa v stuženom tuku nachádzajú trans formy mastných kyselín, ktoré majú výrazne nepriaznivý účinok na hladinu cholesterolu v krvi a zároveň dodáva: „Cholesterol v krvi zvyšujú ešte viac ako nasýtené tuky, ktoré sú napríklad aj v palmovom tuku. Ak sa teda nahradí stužený tuk palmovým vlastne nahrádzame väčšie zlo menším. Navyše sú nové štúdie, ktoré preukazujú, že palmový tuk – hoci je nasýtený – nemá až také nepriaznivé účinky na hladinu cholesterolu v krvi. Žiaľ, spotrebiteľ nemá príliš veľkú šancu získať informáciu o tom, či výrobok obsahuje trans formy tukov. Ak to možné, najlepšie je upiecť si keksíky doma.“

Takže podčiarknuté a zrátané – podľa odborníkov to s poškodzovaním zdravia palmovým olejom nie je až také vážne. Ak chcete vedieť viac o tom, aký ekologický dosah má pestovanie paliem, kliknite sem: http://stoppalmovemuoleji.cz/

Pečeniu zdar!

 

Reklamy

2 comments on “Poškodzuje palmový olej zdravie detí?”

  1. Dobrý deň,kúpila som dvojročnej dcére toto babybio mlieko. Dostala Z neho vysyp pod očami a na hrudníku,pri tom kravské mlieko jej dávam občas A bez problémov, preto nechápem tej reakcii.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s