5 tipov ako deťom predstaviť umenie

DSC_0009DSC_0021DSC_0011DSC_0027DSC_0024

Pamätám si, že ako malé decko som si rada listovala maminou knihou Dejiny umenia 4. Nikdy som sa jej nespýtala, ako sa k nej dostala a prečo u nás nemáme predošlé tri diely. Podstatné však na tom je, že deti sú umením fascinované, rady sa pozerajú na zaujímavé obrazy i sochy, počúvajú hudbu a páči sa im tanec, preto by sme ich v tom mali podnecovať. Okrem návštev múzeí, galérií či koncertov im môžeme umenie sprostredkovať aj doma. Ako na to? Tento raz sa zameriame na obrazové umenie.

Karty s najznámejšími obrazmi. Vydavateľstvo Usborne ponúka sadu tridsiatich kariet, na ktorých sú vyobrazené najznámejšie maľby sveta. Na zadnej strane karty sa dozviete meno umelca, názov maľby a ďalšie základné fakty ako i zaujímavosti. My zatiaľ s kartami pracujeme tak, že si ich deti prezerajú. Pokiaľ ich nejaká maľba zaujme, tak si o nej viac prečítame. Nememorujeme. Ide mi najmä o to, aby deti vnímali estetickú stránku obrazu. Bohužiaľ, neviem o tom, že by existovala nejaká slovenská alebo česká verzia.

Zošit s aktivitami. Ak nemáte dostatok času alebo nápadov, skúste siahnuť po tomto zošite s aktivitami zameranými na umenie. Výborné dopĺňa karty, snáď i preto, lebo ide opäť o produkt z vydavateľstva Usborne. Na strane je umiestnený obraz so základnými faktami a k nemu sú priradené rôzne aktivity. Dieťa tak má napríklad niečo na obraze hľadať, prípadne môže nakresliť svoju verziu obrazu atď. Vtipný a zaujímavý spôsob, ako deťom priblížiť umenie. Zošit je vhodný aj pre staršie deti. Opäť však ide iba o produkt v anglickom jazyku.

Knihy o umení. Hrabala sa som sa v mojich knihách a objavila som publikáciu Slávne obrazy od Roberta Cumminga. Deti ocenia veľkosť obrazov, text, ktorý analyzuje a vykladá jednotlivé obrazy poteší skôr dospelých alebo väčšie deti. Každopádne, každý si z nej niečo odnesie. Naše deti si v nej rady listujú. Pokiaľ by ste mali záujem o túto konkrétnu knihu, budete sa musieť zrejme pozrieť niekde po antikvariátoch alebo knižniciach. Prípadne môžete siahnuť po iných knihách o umení. Vydavateľstvo Albatros pre deti pripravilo knihu Príbehy obrazov a sôch. Je to milé čítanie pre mladšie i staršie deti. Knihu sme kúpili Hanke na narodeniny a tak s jej darovaním ešte chvíľu čakáme.

Maľujeme ako umelci. Pokiaľ to chcete rozbaliť vo veľkom, neexistuje lepší zdroj inšpirácie ako youtube. Výborné videá ako namaľovať niečo, čo je inšpirované iným umelcom, robí Cassie Stephens. Ak sa zastavíte na jej kanáli, určite si preklikajte aj iné videá. Ako napríklad učí deti bezpečne strihať nožnicami. Pokiaľ máte tvorivého ducha a radi maľujete s deťmi, jej videá si zamilujete!

Workshopy. Skúste sa popozerať vo vašom meste, či máte možnosť navštíviť nejaký workshop pre deti, ktorý je zameraný na umenie. Zvyčajne sa takýchto projektov chopia múzeá a galérie. Slovenská národná galéria napríklad zvykne robiť program pre najmenších. Tvorivé dielne nájdete aj v bratislavskej Bibiane. Treba hľadať, googliť a pýtať sa.

Autor classymomblog

Žena, ktorá si užíva život s rodinou.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: